דפוס פעולה יוצא דופן

צביקה פוגל מראיין את לירון ענו לעיתון דפוסגרף 2013

שנים רבות חלפו מאז המציאו הסינים לפני כאלף שנה את שיטת הדפוס  הידועה בשם ליתוגרפיה וכן מאז מהפכת הדפוס בשיטת הייצור ההמוני של גוטנברג לפני כחמש מאות שנים. ראיון עם לירון ענו מ"דפוס עמנואל" המספר לנו איך נראה הדפוס בימינו
ועל הקשר בין עבודות הדפוס לתחום האריזות נייר, חוברות וספרים.

לעיתים נדמה שכל מה שנותר מבתי הדפוס כפי שפעלו עד שני העשורים האחרונים זו רק המילה "דפוס" ותו לא. אז לפני תקופת המחשבים והמקינטוש עובדי הדפוס היו מסדרים את העמודים לחוברת או את העמודים לספר בעבודת ידיים, הם היו עומדים לפני ארונות עם מגירות גדולות, במגירות היו עשרות תיבות קטנות עם חוצצים ביניהם ובתוך התיבות היו אותיות קטנות מא' עד ת', העובד היה נקרא "סדר יד" מקצוע שנעלם במרוצת השנים לחלוטין.
"סדר היד" היה אוסף את האותיות ומחבר אותם למילים, לשורות ולעמודים הוא היה קושר אותם, מוסיף כותרות לעמודים ומוסר את כל העמודים לדפס שהניח אותם בתוך מכונת הדפוס לפי סדר העמודים הנכון. היום ישנם עדיין אבות וסבים רבים שיכולים לספר לילדיהם ולנכדיהם על התפקיד שהיה פעם כל עולמם והיום נעלם לבלי שוב.

למעשה כל תהליך ההדפסה היה קשה, מלוכלך מאד ומסורבל מאד, וזמן ההמתנה להדפסה של  חוברת למשל היה נמשך שבועות ארוכים, שלא לדבר על הדפסת ספר שהיה נמשך חודשים ארוכים ואף יותר. היום כאשר לקוחות באים למפעל הדפוס הם נתקלים במכונות גדולות, ארוכות, נקיות ובעיקר ממוחשבות. אלה נראים שונים לחלוטין ממה שהכרנו עד לפני דור אחד.

דפוס "אופסט עמנואל" בראשל"צ הוא אחד מבתי הדפוס הגדולים והמוכרים ביותר בארץ ופועל כבר למעלה מארבעה עשורים ומתמחה בכל סוגי הדפוס, ואנו שולפים את לירון מהדפוס כדי לשמוע על הדפוס בעידן של היום ועל ההשלכות של כך.

מהו ההבדל המרכזי בין הדפוס המכני דאז לבין הדפוס הדיגיטלי של היום?

"ראשית, כל תהליכי הייצור היום ממוחשבים לגמרי, החל מקבלת הקובץ מהגרפיקאי ועד העברת המוצר המוגמר אל הלקוח. כמו כן תוכנות מיוחדות מסדרות את העמודים בסדר מתאים לקיפול הנייר, מכונות מיוחדות וממוחשבות מקפלות את הגיליון לפי הסדר הנכון ומכונות אחרות מהדקות בסיכות או לחילופין מדביקות את העמודים בכריכה רכה. התהליך כאמור מתבצע היום במכונות אוטומטיות דבר שלא היה כך עד העשורים האחרונים".

מעבר לשינויים המבניים והטכנולוגיים בתוך בית הדפוס, מה מרוויח מכך כלל הציבור?

"הו, הרבה מאוד. ראשית זמן ההמתנה למוצר מוגמר, ולא משנה בכמה עותקים מדובר, התקצר באופן דרמטי ובלתי נדפס. כך למשל עבודות דפוס מורכבות שלפני כמה עשורים היו אורכים בין חצי שנה לשנה עשויים לארוך היום לא יותר ממספר שבועות לכל היותר. כמו"כ ניתן היום לבצע הזמנות דפוס ממש מהבית, בלא לקום מהכיסא, והכול באמצעות המחשב. בנוסף, בבתי דפוס ראויים לשמם התרחב מאוד מגוון עבודות הדפוס: ניתן להדפיס היום על נייר, קרטון, ויניל ועוד, וכן ניתן לבצע עבודות דפוס מורכבות ביותר, עם טכניקות נפלאות, כמו תלת מימד, שבעצם ממציאים מחדש את המושג של הדפסה. היום כאמור דפוס עמנואל רכש את הציוד החדיש ביותר מפסגת הטכנולוגיה. הדפוס מבצע את כל סוגי עבודות הדפוס באיכות גבוהה מאד, החל מקדם דפוס, הדפסה דיגיטלית, הדפסת אופסט, כריכת סיכות, כריכת הדבקה, למינציה, שטנצים והדבקת קופסאות והכול בבית אחד ובלוחות זמנים צפופים ביותר".

מה ההבדל בין דפוס אופסט לדפוס דיגיטלי?

"ההבדל הוא בעיקר ביחס לכמויות ההדפסה: דפוס אופסט (שטוח) היא שיטה שבה מועתקת דמות המקור אל הלוח. הלוח עשוי מסגסוגת אלומיניום ומצופה באמולסיה, כדי לקבל את הדמות הנדרשת עובר בלוח הקרנה בעזרת לייזר בעל 48 קרניים ולאחר מכן תהליך פיתוח (בדומה לתהליך הפיתוח בצילום) הלוח ועליו הדמות נצרב בלייזר באיכות מדהימה של עד 600 נקודות באינץ מרובע. עיקרון העברת הצבע מתבסס על דחיית מים ושמן, הלוח מקבל מים בכמות קטנה, הצבע הינו צבע על בסיס שמן שנדבק לחלקים היבשים (כלומר לדמות האמולסיה). שיטה זו נמצאת בשימוש לעבודות הדפסה גדולות, בסדר גודל של 1,000-1,000,000 עותקים ויותר. זו השיטה הנפוצה ביותר כיום ומדפיסים בה עיתונים, ספרים, שבועונים, עלונים וכדומה. ובאשר להדפסה דיגיטלית, בשנים האחרונות התפתחו שיטות הדפסה דיגיטליות. בשיטה זו מכונת הדפוס משמשת כמדפסת המקבלת את האינפורמציה ישירות מהמחשב, כאינפורמציה דיגיטלית, ומדפיסה אותה על הנייר. במכונה זו יש גליל הממגנט אליו את הצבע בהתאם למקור. שיטה זו משמשת בעיקר לעבודות הדפסה בכמויות מעטות (לדוגמה: שילוט רחוב, פוסטרים,עלונים ועוד). מובן שבית דפוס בסדר גודל כשל "דפוס עמנואל" עובד הן בשיטת האופסט והן בשיטה הדיגיטלית כאשר כל עבודה מנותבת לטכנולוגיה המתאימה".

מה היתרון שלכם ביחס לאחרים בענף הדפוס?

"ראשית הגודל וההיקף שלנו. הדבר מאפשר אינספור אפשרויות, הן ביחס למחירים והן מבחינת האופציות הרבות בדפוס, בטכניקות ייחודיות ובמגוון הרחב. בנוסף, אנו משקיעים רבות בטיב העבודה ובאיכותה בכמה רמות מעל הסטנדרט הקיים בשוק, וגם מבחינת השירות ומהירות התגובה לא הרבה מתחרים יש לנו".

050-5617490 לירון דפוס עמנואל

רוצים לדעת יותר?
לבקשה / שאלה לחצ/י כאן
כותרת
תוכן
סגירה
סל קניות
סל הקניות ריק